Svet-Stranek.cz
chovatelská stanice hovawartů Czech Soul

Informace o hovawartech, jejich potřebách a nárocích:chovatelská stanice hovawartů Czech Soul

Informace o hovawartech, jejich potřebách a nárocích

Hovawart Je velmi povahově vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení.Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti apřílišné tvrdosti.


Povaha a vlastnosti:

Hovawart je sebevědomý, temperamentní avšak trochu zdrženlivější pes s velkou vazbou na svou rodinu.  Je poměrně snadno ovladatelný a když se se správně vedeným výcvikem začne v útlém věku lze dosáhnout krásných výsledků a příjemného soužití celé smečky.  Hovawart je přátelský k lidem, k dětem je tolerantní, ale vše samozřejmě záleží na jeho vedení již od mala.

Výchova:

K hovawartovi je třeba přistupovat pozitivně motivační metodou, drilem dosáhneme akorát strachu z nás i jiných lidí, hovawarti povahově dozrávají až kolem 3. roku života a do té doby se může hodně věcí změnit či pokazit nevhodným přístupem. Proto  se už od mala věnujeme důsledné výchově, aby nás v pozdějším věku, kdy bude vážit kolem 40 kg nepřekvapil a vy pohodě psa zvládli. Hovawart je pes poměrně rychle chápající a snaživý.

Potřeby:

Hovawart má velké množství energie a potřebuje každodenní pohyb, dlouhé procházky a sportovní aktivity, ale pozor větší zátěž se nedoporučuje cca do 15 měsíců věku a to z důvodu narušení vývinu kloubů a pozdějšímu diagnostikování vyššího stupně dysplazie jak kyčelního, tak loketního kloubu!!!

Psí sporty:

Hovawart je všestranně využitelné plemeno a proto se směle můžete pustit do sportovní kynologie, záchranářského výcviku, dogtrekingu, agility..prostě do čehokoliv, co vás zaujme :-)

Péče o hovíka:

Hovawart je plemeno velmi odolné povětrnostním vlivům a dost často, i když mu vyrobíte sebelepší boudičku, bude spát i ve velkým mrazech na rohožce před domem, či uprostřed dvora na dece, kterou si tam dotáhne...jediné co ho vyžene je déšť :-). Jeho srst je samočistící a nezacuchává se, jen občas za ušima mají chlupy tendenci plstnatět, ale tomu snadno předejdete občasným česáním. Jinak stačí, když srst hovíků jednou za měsíc vyčešete. Hovawarta netřeba koupat v šamponech, nečistoty ze srsti opadají. Trochu větší pozornost je potřeba věnovat uším, jelikož "nevětrají" a občas se v nich tvoří tmavý maz a to už není daleko k zánětu, opět stačí ouška kontrolovat a pořídit si do domácí lékárny u veterináře kapky na čištění a máte po starostech.